Mit is jelent is pontosan az alanyi adómentesség? Ki választhatja, és mikor éri meg? Az alábbiakban választ kaphatsz az AAM-et érintő alapvető kérdésekre!
Mit jelent pontosan az alanyi adómentesség?
Azt jelenti, hogy a vállalkozás nem növeli az értékesítései összegét általános forgalmi adóval, és (emiatt) a költségei utáni ÁFA visszatérítésre sem jogosult, valamint mentesül az ÁFA bevallás kötelezettsége alól.
Mikor választható?
2023-ban az alanyi adómentesség felső határa 12 millió forint (a nettó értékesítés összege alapján, tehát a forgalmi adóktól mentesen számolva).
Ez az adózási forma akkor választható, ha:
a tárgyévet megelőző pénzügyi évben a vállalkozás nettó árbevétele nem haladta meg a 12 millió forintos határt (a számításkor az összes kiállított számlát figyelembe kell venni, azokat is, amik még nem kerültek kiegyenlítésre, tehát könyvelési szempontból vevőkövetelésnek számítanak!)
tárgyévben a vállalkozás nettó árbevétele nem haladja meg a 12 millió forintos felső határt
Mikor éri meg?
Amikor az alanyi adómentességet választjuk, akkor a vevőinknek ÁFA nélkül számlázunk. Ez akkor lehet előnyös, ha a termékünk vagy a szolgáltatásunk a végfelhasználóknak szól, vagy ha a tevékenységünkből adódóan minimális költség mellett magas árréssel dolgozunk (jellemzően ilyenek például a tanácsadó irodák vagy az ügyvédi praxisok).
Ez történik, ha átlépjük a felső határt
Előfordulhat, hogy a tervezetthez képest máshogy alakul az üzletmenet, és év közben átlépjük a 12 millió forintos felső határt. Ebben az esetben kötelesek vagyunk áttérni ÁFÁ-s számlázásra, és 15 napon belül jelezni ezt az adóhatóság felé. Ezután értelemszerűen el kell készíteni az ÁFA bevallást is, és a megszűnést követő két évben nem választható újra ez az adózási forma.
Irodánk örömmel nyújt segítséget vállalkozásod könyvelésében, legyen szó alanyi adómentességről, vagy bármilyen egyéb, adózási területet érintő kérdésről!